Uszczelnianie komina

Uszczelnianie komina to ciężka i skomplikowana praca, wymagająca nie tylko sprzętu, ale również wiedzy i doświadczenia. Każdy kominiarz wie, że szczelny komin to lepsza i wydajniejsza praca systemów odpowiadających za grzanie domu, a także znacznie poprawione bezpieczeństwo.

Cofnijmy się kilkadziesiąt lat wstecz. Powojenne domy były wyposażane w kominy z myślą o ogrzewaniu i gotowaniu. W dzisiejszych czasach komin o ile dom go posiada zostaje zamontowany z myślą o systemie grzewczym, mimo to nadal bardzo ważna jest jego szczelność, w takim razie jak o nią zadbać i jej dopilnować?

Usługi kominiarskie – Jak zadbać o szczelność komina?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku nieszczelnego komina będzie wezwanie specjalisty. Przybyły do naszego domu kominiarz oceni stan komina, szybu i całej instalacji, a dodatkowo będzie mógł zaproponować inne usługi kominiarskie. Wizyta kominiarza najczęściej rozpoczyna się od krótkiej rozmowy, w której gospodarz może wytłumaczyć w czym problem i opisać swoje zastrzeżenia. Następnie wykwalifikowany specjalista zabiera się do dokonania oględzin i szacuje jakie prace będzie musiał wykonać. Na tym etapie dobierane są usługi kominiarskie, które zostaną wykonane. W przypadku szczelności komina konieczne może być zabezpieczenie i renowacja całego szybu kominowego, a dodatkowo wykonanie frezowania samego komina. Mistrz cechu kominiarskiego rozpoczyna swoje prace od oczyszczenia i przetarcia uszkodzonych miejsc. Następnie należy wykonać specjalne zaprawki, które na nowo scalą cały przewód kominowy.

20170828_190525

Kolejnym krokiem uszczelnienie korony komina i uzupełnieniu ubytków. Uszczelnianie, nazywane również frezowaniem polega na uzupełnieniu ubytków od wewnątrz i dotarcie na gładko ścianek komina. Po wykonaniu tych prac kominiarz musi poczekać aż wszystko dokładnie wyschnie, a następnie musi wykonać testy, które pozwolą mu ocenić, czy wszystkie usługi kominiarskie zostały wykonane prawidłowo i spełniają swoje zadanie. Najczęściej takie testy odbywają się poprzez zapalenie w piecu materiałów, które przy spalaniu obficie dymią.

Wszystko po to, aby ewentualnie wydobywający się przez szczeliny dym, był jak najbardziej widoczny dla oceniającego swoją pracę kominiarza.

Dodaj komentarz